Co o obroży dla psa wiedzieć powinieneś?

 

Obroża dla psa – czy naprawdę jest potrzebna?

Jeśli masz psa to pewnie już wiesz, iż obroża dla psa to niezbędne wyposażenie. Oprócz wydzielonego w domu miejsca do odpoczynku, jedzenia i picia dla pupila, powinieneś zaopatrzyć psa w różne akcesoria. Powstaje pytanie- od czego zacząć? A odpowiedź na nie brzmi: od obroży dla psa.

Jeśli jesteś opiekunem psa to powinieneś od samego początku starać się go przyzwyczajać do noszenia obroży. Szczeniaki przyzwyczajają się do obroży dużo szybciej niż dorosłe psy. Bardzo często hodowcy psów rasowych od pierwszych dni życia szczeniaków zawiązują na ich szyjkach różnorakie, kolorowe wstążeczki, aby rozróżniać maluchy od siebie. Po kilku tygodniach wstążeczki zamieniane są na lekkie obróżki, które stają się częścią wyprawki szczeniaka. Obroża dla psa jest bardzo istotnym elementem wyposażenia zwierzęcia. Spełnia ona różnorodne funkcje. Przede wszystkim jest ona informacją, iż pies ma właściciela. Ponad to obroża jest gadżetem użytkowym – właśnie do niej przypinana jest smycz dla psa w czasie spacerów.

Podczas treningu posłuszeństwa do obroży przypinana jest linka treningowa w celu bezpiecznej pracy z czworonogiem. Do obroży właściciele psów często przypinają adresatkę, czyli element zawierający dane adresowe pupila. Obroża jest także narzędziem pomagającym kontrolować zachowanie psa można za nią przytrzymać zwierzę, a także je unieruchomić.

Jak dobrać obrożę dla psa?

Wielu właścicieli poszukując odpowiedniej obroży selekcję rozpoczyna od ceny jaką są w stanie przeznaczyć na ten gadżet.

Rynek oferuje dużą różnorodność w wyborze – każdy może znaleźć odpowiednią na swoją kieszeń obroże. Przy zakupie warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jeżeli pies jest duży i silny to ważne jest, aby obroża dla niego nie była delikatna. Trzeba wziąć pod uwagę fakt czy pies potrafi już prawidłowo chodzić na smyczy. Jeśli  nie potrafi, warto mieć świadomość, że zwierzę w różnych sytuacjach może nas mocno pociągnąć albo nagle się zerwać. Dlatego przy zakupie obroży nie powinno się sugerować tylko estetyką, a przede wszystkim solidnym wykonaniem i wytrzymałością. Jeśli pies ciągnie nas na smyczy, to warto zwrócić uwagę na zapięcie –  plastikowe zatrzaski są delikatne i zawodzą w najmniej oczekiwanych momentach – mogą pęknąć lub się złamać. Natomiast przy małych i delikatnych pieskach, nie należy dobierać zwierzakowi obroży zbyt szerokiej oraz ciężkiej. W jaki sposób to sprawdzić? Najlepiej przymierzyć psu obrożę i obserwować czy pupil po jej założeniu nie opuszcza głowy w dół i czy nie usztywnia ciała i karku. Zbyt ciężka obroża będzie przeszkadzała psiakowi w codziennym funkcjonowaniu. Warto też zwrócić uwagę, czy obroża nie jest za twarda, czy psa nie uwiera i nie kaleczy.

I na koniec warto jeszcze raz zaznaczyć, iż każdy pies potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się do obroży.