Żwirek dla kota – jaki wybrać i jakie ma cechy?

Posiadanie kota niemal automatycznie łączy się z zakupem kuwety, którą przecież trzeba czymś wypełnić. Kiedyś był to często zwykły piach lub trociny. Dziś sklepy oferują dużo bardziej wygodne i higieniczne alternatywy w postaci różnego rodzaju żwirków.

Żwirek, ale jaki?

Niby prosta sprawa, idziemy do sklepu i prosimy o żwirek dla kota, w końcu żwirek to żwirek. Nie do końca jednak tak jest.

Oprócz różnych producentów sklepy oferują również wybór typu.

Najczęściej spotykane żwirki to:

  • bentonitowe
  • drewniane
  • silikatowe

Żwirek bentonitowy – tania, naturalna glinka

Jest to najczęściej wybierany typ wśród posiadaczy kotów. Lubią go i miłośnicy naturalnych produktów (bentonit to glinka naturalnie występująca w przyrodzie), jak i szukający niskiej ceny oraz ci lubiący wygodne rozwiązania. Pochłaniając wilgoć tworzy bryłki, dzięki czemu nie trzeba wysypywać całej zawartości kuwety. Nie wolno wyrzucać tego żwirku do toalety, może zapchać rury odpływowe.

Żwirek drewniany – biodegradowalny i nie zapycha rur

Dokładniej mówiąc jest to produkt roślinny, ponieważ w oprócz drewna w składzie bywa także chociażby siano lub makulatura. Nie ma tu sztucznych dodatków, więc jako produkt całkowicie naturalny jest bezpieczny dla środowiska.

Posiadacze kotów z tendencją do podjadania żwirku (koty robią to czasami, z różnych powodów, np. z powodu stresu lub frustracji, ale także niedoborów pokarmowych, anemii, zapalenia trzustki lub wątroby), szczególnie młodych osobników, także powinni wziąć pod uwagę ten rodzaj żwirku, jest bezpieczniejszy dla przewodu pokarmowego ze względu na wykonanie z włókien roślinnych.

W odróżnieniu od żwirku bentonitowego można go wrzucać do WC, co ułatwia jego utylizację. Oczywiście nie należy wsypywać go tam w dużych ilościach jednorazowo. Jest też lżejszy od bentonitu, więc jego zakup mniej angażuje mięśnie.

Żwirek silikatowy – błędnie zwany często silikonowym

Nie produkuje się go z silikonu, który jest syntetyczny, a ze związku krzemu (po angielsku silicon, stąd prawdopodobnie błędne nazewnictwo wśród niektórych), konkretnie krzemianu sodu w formie żelu, zwanego silikatem.

Bardzo dobrze pochłania zapachy oraz wiąże wilgoć. Jest przy tym lekki, a więc, podobnie jak drewniany, nie wymaga od kupującego zbyt dużej krzepy. Nie wszystkie koty jednak lubią ten rodzaj żwirku. Problemem bywa nieprzyjemny odgłos jaki generują przesuwające się po kuwecie granulki, jak również ich wielkość. Na szczęście występują także drobniejsze warianty.

Jaki w takim razie żwirek wybrać?

Jak widać każdy rodzaj wypełniacza do kuwety ma swoje plusy i minusy, które warto brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji. Ostatecznie jednak najważniejsze, by kot korzystał z kuwety, więc decydujący werdykt należy do niego. Cóż, takie już życie kociarzy.